Počet výsledků: 161

Otevřít filtraci

Smysl pro rovnováhu je jeden ze smyslů. Tento smysl pomáhá předcházet pádům při pohybu těla. Rovnováhu zajišťuje ve vzájemné spolupráci několik různých smyslů (či anatomických struktur): rovnovážné ústrojí – ve vnitřním uchu, zrak – prostřednictvím očí, propriocepce – ve svalech, šlachách a kloubech. Viz také smysl, rovnováha.

Smyslové orgány jsou orgány, které vnímají a přenášejí podněty. Mezi lidské smyslové orgány se řadí oči, uši, kůže, nos a ústa. V těchto poměrně komplikovaných orgánech se nacházejí odpovídající smyslové receptory, které zprostředkovávají zrak, sluch, čich, chuť a smysl pro rovnováhu. Viz také smysl, orgán, smyslové receptory.

Smyslové buňky je jiný název pro receptorové buňky. Viz také smysl, buňka.

Smysl v souvislosti s biologií či lékařstvím je obecné označení pro některou ze schopností, která člověku umožňuje přijímat nebo „cítit“ podněty z vnějšího prostředí nebo i zevnitř těla. Často se uvádí, že člověk má pět smyslů: zrak, sluch, chuť, čich a hmat. „Hmat“ je však zjednodušené označení pro vjemy, které přicházejí z různých typů smyslových receptorů (tyto receptory se navíc nacházejí v různých místech lidského těla). Ve výše uvedeném výčtu smyslů naopak chybí smysl pro rovnováhu a propriocepce. Odvozené přídavné jméno je smyslový. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz smysl.

Smyslové receptory neboli senzorické receptory jsou specializované struktury, které přijímají podněty z okolního prostředí, aby je organismus prostřednictvím nervového systému mohl dále vyhodnocovat a podle získaných informací jednat, přizpůsobit se prostředí apod. Většinu smyslových receptorů můžeme zařadit do jedné ze dvou hlavních kategorií: Volná nervová zakončení nebo opouzdřená nervová zakončení senzorických neuronů – mapují většinu typů obecných senzorických informací, jako je zejména dotek, bolest, tlak, teplota či propriocepce (na níže uvedeném obrázku označeno písmeny A a B). Kompletní receptorové buňky – strukturně složitější typ, vnímají většinu typů speciálních senzorických (smyslových) informací: chuť, zrak, sluch, smysl pro rovnováhu (na níže uvedeném obrázku označeno písmeny C a D). Obrázek: Schematické znázornění čtyř typů senzorických neuronů (A, B, C, D – odshora až dolů), resp. smyslových receptorů (A, B, C, D – pouze horní část obrázku). Senzorické neurony mohou mít volná nervová zakončení (A) nebo opouzdřená nervová zakončení (B). Jiné senzorické neurony přímo komunikují se specializovanými receptorovými buňkami (C). U posledního typu senzorických neuronů je buněčné tělo přímo smyslovým receptorem, potažmo receptorovou buňkou (D). (Zdroj: By Shigeru23 - Made by uploader (ref:岩堀修明著、『感覚器の進化』、講談社、2011年1月20日第1刷発行、ISBN 9784062577120、21頁), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14917776) Viz také smysl, receptor, smyslové orgány.

Poruchy hormonální rovnováhy je jiný název pro hormonální poruchy. Viz také porucha, hormony.

Porucha elektrolytové rovnováhy je jiný název pro elektrolytovou nerovnováhu. Viz také porucha.

Rovnováha má v souvislosti s lékařstvím několik různých významů: smysl pro rovnováhu, acidobazická rovnováha, elektrolytová rovnováha, apod.

Vodní a elektrolytová rovnováha je rovnovážný stav, který panuje v normálně fungujícím lidském těle, a kterého je dosaženo jednak vstřebáváním a vylučováním vody, jednak regulací hladiny elektrolytů (tzn. kladně a záporně nabitých rozpuštěných částic). Vodní a elektrolytová rovnováha určuje rozložení tekutin v lidském těle a je nepostradatelným základem prakticky všech životních procesů. Při udržování vodní a elektrolytové rovnováhy hrají zásadní roli mineralokortikoidy. Viz také voda, elektrolyty, rovnováha.

Elektrolytová rovnováha je rovnovážný stav mezi koncentrací různých iontů (tzv. elektrolytů) v buňkách a ve tkáňovém moku, který buňky obklopuje. Mezi elektrolyty obsažené ve větším množství v buňkách se řadí například draslík, hořčík či fosfáty. Ve tkáňovém moku jsou naopak ve vyšším množství obsaženy sodík, chlorid a uhličitany. Elektrolytová rovnováha je pro život nezbytná a je udržována pomocí speciálních proteinů, které se nacházejí v plazmatických membránách buněk. Viz také elektrolyty, rovnováha, elektrolytová nerovnováha.

Zobrazeno 1 až 10 z 161

Počet výsledků